הדרך הכי טובה להצליח כלכלית בחיים? (רמז: התשובה היא ממש לא תואר אקדמי)

עכשיו כבר ניתן לומר שמדובר בתופעה כלל ארצית: אלפי ישראלים עושים שינוי בגישה "המסורתית" של הסתמכות על מקום עבודה אחד כמקובל, רוכשים השכלה פיננסית - ויוצרים לעצמם ערוצי הכנסה נוספים. מה הביא לשינוי הגדול בגישה? והאם באמת מדובר בעסק "למבינים בלבד", או שכל אחד יכול לעשות זאת? התשובות בכתבה...

מאת: דניאל בן בסט |

אנשים מתחילים לקבל השכלה פיננסית
בזכות השכלה פיננסית אנשים משנים את העתיד הכלכלי שלהם

השעה היא שעת צהריים מוקדמת. אני יושב לראיון בבית הקפה השכונתי בשכונת רמות בירושלים, עם אמיר ט' – בחור צעיר בן 29 שגר באזור, והסכים להתראיין לכתבה זו על השינוי הפיננסי המדהים שהתרחש בחייו לאחרונה.

עד לפני מספר חודשים בודדים, אמיר עבד בעבודה לא מתגמלת במיוחד כשכיר, התקשה לסגור את החודש, והרגיש שהכסף "נעלם לו" מבלי שהוא אפילו מבין לאן.

מה ששינה את חייו, לדבריו, זו החלטה אחת משמעותית שקיבל, ששינתה עבורו את הכל.

"תראה, אני לא אשקר", אמיר פותח בסערה. "גם אני, כמו כולם, חייתי במשך הרבה שנים עם 'חרב המינוס' מונחת על הצוואר ובלי ציפיות לעתיד כלכלי ראוי.

לא משנה מה עשיתי, תמיד היה חסר לי קצת כסף וחייתי בחשש מאוברדראפט.

למרות שהייתי בעבודה כל היום, 5 ימים בשבוע – עדיין הייתי מוצא את עצמי נאלץ להתלבט בכל פעם מחדש אם לפנק את עצמי בארוחה במסעדה עם האשה, לקנות מוצרים שאני רוצה, ואתה יודע מה? אפילו אם להזמין כוס קפה בדרך לעבודה כל בוקר.

אני אמנם די אוהב את העבודה שלי, אבל תמיד תסכל אותי שאני לא מרוויח מספיק, ולא יכולתי להרשות לעצמי לחיות את החיים כמו שהייתי רוצה. הרגשתי שיש לי פוטנציאל כלכלי גבוה יותר, שאני לא מנצל אותו."

ואז מה קרה?

"התחלתי לשים לב למכרים וחברים סביבי, אנשים שאני סומך עליהם, שהדגישו בפני כמה זה חשוב ללמוד על התנהלות פיננסית נכונה.

הבנתי שיש המון דברים שאני לא יודע, שבמקרה הטוב מונעים ממני להרוויח כסף שיכול היה בקלות להיות שלי, ובמקרה הגרוע – ממש גורמים לי להפסיד באופן אקטיבי בגלל החלטות שגויות וחוסר ידע.

וכאן הבנתי שאני חייב לעשות שינוי! התחלתי להעמיק בנושא, ללמוד על התנהלות כלכלית, ולקבל החלטות פיננסיות נכונות יותר – ומאז לא הסתכלתי לאחור."

והיום? האם אתה יכול לומר באמת שזה השתלם לך?

"חד משמעית כן. היום אני כבר מרוויח בערך פי 2 נטו לכיס ממה שהייתי מרוויח קודם, ואני יכול לומר לך שזה רק תוצאה של שני דברים שהתנהלות פיננסית לימדה אותי:

א) ניהול עצמי נכון.

ב) יצירת מקור הכנסה נוסף לעצמי – מה שמאוד קל לעשות היום עם חלק מההזדמנויות שקיימות באינטרנט."

הדור החדש מגלה דרכים אלטרנטיביות לייצר רווחים והרבה!
דור שחושב אחרת על כסף

ואמיר הוא לא היחידי.

למעשה, הוא רק דוגמא אחת קטנה לתופעה שהולכת והופכת למציאות עבור יותר ויותר ישראלים בשנה-שנתיים האחרונות.

הזמנים השתנו, הקדמה הביאה איתה נורמות והרגלים חדשים, וכעת נראה שצמח כאן דור של אנשים שמבינים היטב, שבניגוד למה שסיפרו לנו כל החיים – התואר הנכסף הוא כבר לא "כרטיס הכניסה המוזהב" לחיים נוחים ומסודרים כלכלית.

אם בעבר תואר ראשון או שני היה לכל הפחות מבטיח את מקומנו בשוק העבודה, ובמקרה הטוב גם מעלה משמעותית את הסיכויים שלנו לקבל משכורת שמנה בסוף כל חודש – הרי שכיום, הדיפלומה היוקרתית היא כבר לא ערובה או ביטחון אמיתי לשום דבר.

נדמה שמספר בוגרי האוניברסיטאות שובר שיאים כל שנה, השוק רווי באנשי מקצוע מלומדים שלא מצליחים למצוא עבודה, והשכר של רובם הגדול נמצא בשחיקה מתמדת.

אם כך, אין זה פלא שהצורך והדרישה להשכלה פיננסית ולמציאת דרכים חלופיות להשלמת הכנסה, רק הולך וגדל.

"זה שינוי גדול בתפישה, אבל כיום יותר ויותר אנשים לומדים על בשרם שהשכלה אקדמית היא כבר לא 'שטר התחייבות' לעתיד כלכלי בטוח", אומר יגאל שטארק, 36, סוחר בשוק ההון, שעובד לפי מה שהוא מכנה "המודל החדש לפרנסה".

"תראה, ערכם של עובדים שכירים בעולם כיום ירד בצורה משמעותית – התחלופה מהירה יותר, השוק תזזיתי יותר, ואפילו חברות גדולות מאוד כבר לא חסינות בפני משברים. כיום פשוט כבר אין יותר את הביטחון התעסוקתי שהיה פעם, כל עוד אתה סומך על מישהו אחר שאמור 'לתת לך עבודה'.

וזו הסיבה שכל כך חשוב שלכל אחד יהיו את הכלים לדאוג לעצמו בטווח הארוך. התנהלות פיננסית נכונה ויצירת מקורות הכנסה 'בלתי תלויים' במעסיק, יכולים להיות ההבדל בין רמת חיים גבוהה ונטולת דאגות, לבין להתקשות לסגור את החודש ולחיות בצמצום, שזו המציאות שיותר ויותר אנשים מגלים היום, וחבל.

כי כשיש לך השכלה פיננסית טובה, זה ידע שאתה לוקח איתך כל החיים, ושעוזר לך לקבל החלטות נכונות בכל צומת דרכים שאתה מגיע אליה."

איך היית מסכם את ההשפעה שהייתה להשכלה פיננסית על החיים שלך?

"זה מתבטא בהרבה תחומים שונים, ועשה שינוי מטורף לטובה בחיים שלי.

עכשיו כשאני מדבר עם נציג בבנק, או עם סוכן בבית השקעות או בחברת הביטוח, אני יודע בדיוק מה לומר ומה אני צריך לבקש לעשות עם הכסף שלי, כדי לדעת ב-100% שמה שקורה עם הכסף שלי זה מה שיעזור לי להרוויח, ולא מה שיעזור לבנק לגזור עלי קופון שמן יותר.

בנוסף, הידע הזה גרם לי להבין כמה זה קריטי לא להיות תלוי במקור הכנסה אחד בלבד – אז יצרתי לעצמי מספר אפיקי הכנסה דרך האינטרנט, ועכשיו אני יודע שלא משנה מה יקרה, העתיד של המשפחה שלי יציב ובטוח מבחינה כלכלית, אפילו אם אני לא מיליונר…

ובינינו, אני לא חושב שצריך יותר מזה."

אז מהו בדיוק הסוד הגדול שכולם מדברים עליו?

אם אתה רוצה להפסיק "לרדוף אחרי הזנב של עצמך" מבחינה כלכלית, להתחיל להתנהל בצורה חכמה ואסטרטגית עם הכסף שלך, וליהנות מביטחון כלכלי מוחלט –

הדרך הכי טובה לעשות את זה היא לרכוש השכלה פיננסית (ולמי שהמושג הזה מפחיד אותו או מעורר בו חשש, אין סיבה לדאגה: הכוונה כאן היא ממש לא לתואר במאקרו-כלכלה או ללימודי מתמטיקה מתקדמים בטכניון, אלא הרבה יותר פשוט מזה).

השכלה פיננסית מעניקה לך שני יתרונות מרכזיים:

  • לדעת איך לקבל החלטות כלכליות נכונות בזמן אמת בנוגע לכסף שלך, ולהבין את תתי-הסעיפים וה"אותיות הקטנות" (שחוסר ההיכרות איתם כרגע עולה לך הרבה יותר ממה שאתה חושב).
  • ללמוד איך לבטל את התלות שלך במקור הכנסה עיקרי אחד, ולייצר לעצמך מספר אפיקי הכנסה במקביל כדי לשפר את איכות החיים והעתיד הפיננסי שלך.

הרווח כאן מבחינתך, הוא כפול:

אתה גם זוכה להשאיר אצלך כסף, שבעבר היה נעלם לך "בין האצבעות" בלי שהיית יודע על זה בכלל…

ובנוסף, אתה גם מייצר לעצמך יותר כסף בכל חודש, ומגדיל את הנטו החודשי שלך באלפי שקלים, מבלי להצטרך "להזיע" יותר מדי בשביל זה (כאמור, בעידן האינטרנט מגוון האפשרויות הוא גדול וזמין לכולם, ויש הרבה אפשרויות מצוינות).

העניין המצחיק הוא, שישראלים ידועים בדרך כלל בתור עם של "לא פראיירים", שתמיד עושים סקר שוק על כל דבר, משווים מחירים, ותמיד עושים מאמצים כדי למצוא את הדיל הטוב ביותר…

אבל בכל הנוגע לניהול הכספים שלנו, הרבה מאוד אנשים התרגלו להצהיר בריש גלי שהם "לא מבינים כלום" בהתנהלות פיננסית, ונראה שהם משלימים עם "רוע הגזירה" – וחבל. כי הנה הבעיה עם זה:

כשאנחנו לא מבינים – התוצאה היא שמישהו אחר מרוויח מזה על חשבוננו!

איך זה בא לידי ביטוי?

  • בשלל עמלות, תעריפים ודמי ניהול שגובים מאיתנו תחת שלל תירוצים, שמקטינים באופן ניכר את הסכומים שיש לנו בתוכניות חיסכון, קרנות פנסיה, קופות גמל וכד'.
  • הרבה אנשים בוחרים במסלול לא נכון עבורם בבנק, כי הם לא מכירים ולא יודעים מה הכי נכון עבורם. במקום לבקש ספיציפית את מה שהכי ישרת את האינטרסים שלהם, הם תלויים בחסדי הבנק, ומה שהוא מנסה למכור להם… וב-99% מהפעמים – מי שירוויח זה הבנק, ולא אנחנו.
  • אנשים רבים כלל לא יודעים שכספי הפנסיה שלהם מושקעים בשוק ההון ע"י בתי ההשקעות וחברות הביטוח. המשמעות של זה היא, שהרבה מאוד כסף ששייך לנו "עובר ידיים" ונסחר בלי שאנחנו יודעים מה נעשה איתו.
  • נוצר מצב שהכסף שאנחנו הרווחנו במאמץ רב, משרת רק את האינטרסים האישיים של חברות הביטוח ומנהלי ההשקעות, במקום לשרת את האינטרסים שלנו!

לפעמים הוראה אחת פשוטה למנהל קרן הפנסיה, קרן ההשתלמות או הגמל, יכולה להוסיף לנו מאות אלפי שקלים, לאורך זמן.

המסקנה כאן מאוד ברורה:

השכלה כלכלית היא קריטית לחיים של כל אחד ואחת מאיתנו, בגלל שאנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמינו לא לדעת לאן הולך הכסף שלנו, איפה הוא נמצא, ומה עושים איתו.

למעשה, אחת הטעויות הכי גדולות שהרבה אנשים עושים, היא לדחות לנצח את התמודדות עם ענייניהם הפיננסיים תחת שלל תירוצים, ולומר לעצמם ש"יהיה בסדר".

אבל האמת היא, שבכל רגע שבו אנחנו ממשיכים לחיות בבורות ובחוסר ידיעה, ולא מבינים מה קורה עם הכסף שלנו – אנחנו פשוט פוגעים בעצמנו, ובעתיד שלנו.

אבל יש לי חדשות נהדרות בשבילך…

החדשות הטובות הן, שללמוד כיצד להתנהל נכון מבחינה כלכלית – זה משהו שקל מאוד לעשות אם רק מקדישים לכך את הזמן.

בניגוד להרבה מיתוסים והגזמות, שבעלי אינטרסים אוהבים "לנפח" כדי לגרום לאנשים לחשוש ולפחד מהתחומים הללו (אל תשכח: הרי הבורות שלנו מכניסה להם המון כסף לכיס!) –

האמת היא, שכל אחד יכול ללמוד לעשות את זה!

גם לך יש את היכולת לקחת את ההחלטות הנכונות לגבי מסלולי הניהול שלך בבנק ובחברת הביטוח, לייצר לעצמך מספר ערוצי הכנסה, ולגרום לכסף שלך לעבוד עבורך ולהניב לך סכומים יפים עם מעט מאוד "עבודה" מצדך.

כל מה שאתה צריך לעשות, זה רק לקבל את ההחלטה לקחת את העתיד הפיננסי שלך בידיים, ולקחת את הזמן כדי ללמוד איך לעשות את זה נכון.

ממש לא צריך להיות גאון כלכלי או יחיד סגולה כדי לעשות זאת, אלא רק להיות החלטי, בלי לתרץ ולהתעכב, ופשוט "ללכת על זה"!

ונחש מה?

עצם העובדה שאתה קורא את המאמר הזה, כבר אומרת שאתה נמצא בנקודת פתיחה טובה יותר מאשר 95% מהישראלים, כי זה אומר שאתה כבר מבין מה אתה צריך לשנות. נותר רק להתחיל לעשות זאת.

בניגוד לרוב האנשים, אתה כבר מודע לעובדה שקבלת החלטות נכונה, יכולה לעזור לך לשפר את רמת החיים שלך ולהרוויח הרבה יותר כסף, בהרבה פחות מאמץ.

אנחנו חיים בתקופה של שינויים, שמביאה איתה גם המון הזדמנויות חדשות, שמי שמשכיל לשמור על ראש פתוח ולנצל אותן – "זוכה בכל הקופה".

אז במקום לומר לעצמך ש"זה מעניין", וש"תחשוב על זה מחר" – נצל את ההזדמנות שלך ברגע זה!

למה זה כדאי?

אם בעבר, כדי להתנהל בחוכמה מבחינה כלכלית היינו צריכים לחסוך פרוטה לפרוטה במשך שנים ארוכות – היום המצב השתנה בצורה דרסטית, ואפילו עם 3-4 שעות עבודה בשבוע על המחשב מהבית, ניתן להגיע להכנסות שנתיות יפות מאוד, ולשפר מהותית את איכות החיים.

וכאשר משלבים את כל זה עם קבלת החלטות פיננסיות נכונות, שהמשמעות שלהן עבורך יכולה להגיע לעשרות, ואפילו מאות אלפי שקלים בטווח הארוך – אני בטוח שהמסקנה הבאה כבר ברורה לך בשלב הזה:

הטעות הכי גדולה שאתה יכול לעשות בחיים שלך – היא לא ללמוד על התנהלות כלכלית נכונה.

כדי לעשות את הצעד הראשון להשכלה הפיננסית שתשים אותך על המסלול המהיר לעושר, ולחיים ללא דאגה למצב הכלכלי שלך, קרא את המדריך החינמי "5 חוקים להכנסה של 100,000 ₪ בשנה, ומעלה!".

 

רוצה להגדיל באלפי שקלים את ההכנסה החודשית שלך?

הזןהזיני את הפרטים שלך למטה, וקבלוקבלי מיידית ובחינם את המדריך "5 חוקים להכנסה של 100,000 ש"ח בשנה, ומעלה!"


שיתוף