מי בכלל צריך גברים כדי להתפרנס? הנשים בארץ טורפות את שוק ההון ולא מחכות לאף אחד

מסחר בשוק ההון זה כבר מזמן לא "עולם של גברים בלבד". בשנים האחרונות נשים מכל קצוות הארץ פונות למסחר בשוק ההון כדי לייצר לעצמן השלמת הכנסה מהבית בזמנן הפנוי (ולפעמים אפילו כהכנסה עיקרית) – ועכשיו כבר אפשר לומר בוודאות שמדובר בתופעה של ממש, והן מצליחות בצורה יוצאת דופן! אז מה יש לאותן נשים לספר על תחום העיסוק החדש שלהן? והאם זה באמת לכל אחת?

מאת: ענת בצלאלי

שוק ההון התגלה כמקור הכנסה נפלא עבור נשים
שוק ההון התגלה כמקור הכנסה נפלא עבור נשים שרוצות להישאר בבית או לעשות הכנסה נוספת בזמן הפנוי שלהן

איך הזמנים משתנים. עד לפני 10-20 שנה בלבד – שוק ההון היה עולם השמור בצורה כמעט בלעדית לגברים.

אם היו שואלים את רובינו, "מה שוק ההון מזכיר לך?", כנראה שהתשובה ברוב המקרים הייתה – אותם סרטים ישנים משנות ה-90', שבהם גברים לבושים בחליפות, עם ג'ל בשיער, מתרוצצים כאחוזי אמוק בוול סטריט וצועקים בהיסטריה לעמיתיהם לקנות או למכור.

אבל עברו מאז הרבה מים בנהר, המציאות היום-יומית השתנתה בצורה חסרת תקדים, וכיום העיסוק בשוק ההון הפך למשהו שזמין לא רק לברוקרים מקצועיים ולבתי השקעות, אלא גם ל"אדם הממוצע" שיש ברשותו רק מחשב עם חיבור לאינטרנט, וחשבון בנק –

והדבר המפתיע, הוא שלאחרונה ניתן לראות יותר ויותר נשים שהחליטו להתחיל לסחור בשוק ההון, מהבית ובזמנן הפנוי, וליהנות מהאפשרויות הכלכליות יוצאות הדופן שהוא מציע.

מחקרים אחרונים בנושא, גילו כי אשה שתרצה להתפרנס ממסחר בשוק ההון, תעשה זאת יותר טוב מגברים. ונשים מסתבר, קופצות על ההזדמנות ונהנות מהעולם החדש שנפתח בפניהן.

לצורך הכנת כתבה זו, ישבנו לשיחה עם 3 נשים כאלו בדיוק, שהפכו את המסחר בשוק ההון לחלק משגרת החיים שלהן, ולמקור הכנסה לגיטימי:

  • טלי, בת 57, עקרת בית שעוסקת במסחר "סווינג" ומכניסה כ-8,000 ש"ח בחודש משוק ההון;
  • רונה, 35, אשת קריירה שעובדת בהייטק וסוחרת בבורסה בָּעֲרָבִים;
  • שירה, סטודנטית לפסיכולוגיה בת 23 באוניברסיטת תל-אביב, שבמקביל ללימודיה האקדמיים, לומדת מסחר בשוק ההון במכללת "פרופיטי".

כנראה שמבחינה אישית, לשלושת הנשים הללו אין הרבה במשותף – אך לפחות על דבר אחד, שלושתן מסכימות בפה מלא:

שוק ההון העניק להן רמת חיים שעליה הן יכלו רק לחלום לפני כמה שנים, והפך אותן להרבה יותר מאושרות, יציבות כלכלית, ובטוחות בעתידן.

"תראי, אם לפני 5 שנים היית אומרת לי שבעוד כמה שנים אני אסחור למחייתי בשוק ההון, הייתי חושבת שאת צוחקת עלי", מחייכת רונה.

"בעבר, שוק ההון נתפש אצלי כתחום מאוד 'רחוק', שאין לו ממש נגיעה לאדם הממוצע. אבל אחרי ששמעתי יותר ויותר סיפורי הצלחה לאורך השנים, הבנתי שאולי יש כאן משהו ששווה להתעמק בו.

נרשמתי לקורס למסחר, הבנתי מי נגד מי, ומאז לא הסתכלתי לאחור! אמנם צריך להשקיע קצת זמן כדי ללמוד את הכל כמו שצריך ולהיכנס לעניינים – אבל כשזה קורה, הכל הופך להיות הרבה יותר קל.

כיום אני כבר מייצרת לעצמי על בסיס חודשי הכנסה נוספת של בין 3,000 ל-4,000 ש"ח בחודש, בשעה-שעתיים עבודה ביום – בזמן ובנוחות שלי, מהבית, בלי אף אחד על הראש. יש לי כסף לבזבוזים, ליציאות, לקניות ולבגדים – בזמן שרוב החברות שלי 'קורעות את התחת' ומתקשות לסגור את החודש… מה יכול להיות יותר טוב מזה?

המסחר עשה לי הבדל ענק בחיים, ועזר לי לחיות כמו שתמיד רציתי."

האם את מתכוונת להפסיק לסחור בזמן הקרוב, או שזה 'עיסוק לכל החיים' מבחינתך?

"אני ממש לא מתכוונת להפסיק בזמן הקרוב. אם לדבר בכנות, הדבר היחידי שאני מצטערת עליו הוא שלא התחלתי קודם!

בתור אמא שרוצה יותר זמן פנוי עם הילדים ואפשרות להיות זמינה להם ב-100% מתי שצריך, בלי לבקש חופש מהבוס ובלי צורך לצבור ימי חופשה כדי לצאת לחו"ל, זה כנראה מקור ההכנסה הכי נוח שיכול להיות בשבילי. אני ממש יכולה לעשות את זה מהלפטופ, לא משנה איפה אני נמצאת באותו הרגע.

גם שירה (סטודנטית, 23), מסכימה עם רונה:

"אומנם רוב היום אני עסוקה בלימודים לתואר ובהכנה למבחנים, אבל אני עדיין מקדישה בערך שעה ביום ללימודי מסחר דרך קורס באינטרנט. פתחתי 'חשבון דמו', ולרוב אני סוחרת בכסף ווירטואלי, כדי לא להסתכן וללמוד בצורה הדרגתית – אבל אני כבר מתחילה לעשות עסקאות עם כסף אמיתי, והולך לי מעולה.

אני חושבת שהדבר שהכי הפתיע אותי עד עכשיו בלימודים האלו, זה שהבנתי שבאמת אפשרי להרוויח בשוק ההון, כל עוד שומרים על כמה כללים בסיסיים ולא מתפתים לעשות שטויות."

האם שוק ההון מתאים לכולן, או שזהו תחום ל"יחידות סגולה" בלבד?

אז האם מדובר בתחום תעסוקתי שווה לכל נפש, או שהנשים שבוחרות לסחור בשוק ההון הן "היוצאות מן הכלל"? ומה בעצם הופך את הרעיון של מסחר בשוק ההון לאטרקטיבי כל כך עבורן?

טלי, 57, הסוחרת המנוסה שבחבורה, מדגישה שבשונה משלל השיטות האחרות ליצירת הכנסה מהבית, שקל מאוד להיתקל בפרסומים שלהן באינטרנט – שוק ההון הוא תחום לגיטימי ב-100%.

"שוק ההון, וול סטריט, הבורסה – זה קיים כבר יותר מ-300 שנה! לא קיים דבר כזה שמישהו ינסה 'לעבוד עלייך', או לא לשלם לך. זה מקור ההכנסה הכי בטוח שיש במובן הזה. הרווחת? הכסף כבר אצלך בחשבון.

העניין היחידי הוא, שזה קריטי לקחת את הזמן ללמוד כדי לדעת לסחור בצורה רווחית לאורך זמן, ולא להתפתות להחלטות אימפולסיביות".

נשים סוחרות טובות יותר מגברים ועושו יותר כסף
מחקרים בשוק ההון מעידים כי נשים סוחרות יותר מוצלחות מגברים ועושות יותר כסף! (צילום אילוסטרציה)

אבל לשוק ההון יצא לפעמים שם של "מקום מסוכן", שאפשר להפסיד בו, ושהרווחים בו לא בטוחים. אז למה בעצם לא לוותר על כאב הראש הזה, ולעבוד בעבודה רגילה כמו כולם?

"כי ברגע שלומדים איך 'לנצח' את השוק, או יותר נכון – לרכב בצורה נכונה על התנודות שלו – מקבלים את החופש האישי האולטימטיבי, ורווחים כספיים נהדרים, במעט מאוד 'עבודה'. בסך הכל כמה קליקים על העכבר, ואת רואה שהרווחת 250$ בחצי שעה, ועכשיו יש לך את כל היום לעשות מה שאת רוצה.

בשבילי, זה שווה את הכל! שוק הון נתן לי עצמאות אישית וכלכלית שלא הייתי יכולה אפילו לחלום עליה לפני מספר שנים. וכמו שאני עשיתי את זה, כל אחת יכולה לעשות את זה.

לא צריך להגיע עם ניסיון, לא צריך תואר, לא צריך אפילו תעודה או רישיון – לאף אחד לא אכפת אם אני 'הזאב מוול סטריט' או ישראלית שעובדת מהבית. הדבר היחידי שצריך לעשות, הוא ללמוד מראש איך לסחור באחריות ולהצליח לאורך זמן.

זה בדיוק כמו לפתוח עסק, או ללמוד נהיגה, לצורך העניין."

רוצה לבדוק אם מתאים לך לסחור בשוק ההון? לחצי כאן >>

למה את מתכוונת?

"אם תנסי לעלות על ההגה ולצאת לאיילון מיד על הפעם הראשונה שתנסי לנהוג ברכב, הרי זה יהיה רק עניין של זמן עד שתעשי תאונה, נכון?

צריך לקחת את הזמן כדי ללמוד, להתאמן בזמן ובקצב שלך, להבין את תנאי השטח – ורק אז להתחיל להיכנס לעניינים בצורה הדרגתית.

אותו דבר עם פתיחת עסק – מי שינסה לפתוח עסק בלי שיהיה לו מושג איך לנהל אותו, ובלי לטרוח ללמוד איך עושים את זה נכון, ב-90% מהמקרים יפסיד את כל הכסף שלו מהר מאוד, ויאלץ לסגור. וזה גם מה שמראה הסטטיסטיקה על עסקים בארץ.

שוק ההון לא שונה מהדברים האלו, ואפילו קל יותר כי אין את כל התסבוכת כמו שיש בעסק עם לקוחות, ספקים, שירות לקוחות, מלאי, שכירות וכו'. כל כאב הראש הזה לא קיים כאן בכלל. אבל כמו בכל דבר אחר, כדי להצליח בשוק ההון לאורך זמן, עדיין צריך להשקיע קצת זמן וללמוד –

כל מה שאני יכולה לומר, זה ששוק ההון שווה את זה, כי החופש האישי והכלכלי שהוא יכול להעניק לך, זה פשוט כמו חלום שמתגשם."

תוכלי לפרט? איך היית אומרת ששוק ההון שינה את החיים שלך?

"תראי, במשך הרבה שנים הרגשתי שנמאס לי להיות בעבודה 5 ימים בשבוע, ולבזבז 75% מהיום שלי על להיות תקועה במשרד. הרגשתי שאני במשרד, עובדת, ובחוץ החיים נמשכים ומתפספסים לי.

לא יכולתי להיות בבית כדי לקבל את הילדים מבית הספר, לאכול איתם צהריים או ארוחת ערב, לארח חברות, לצאת לבלות, לטייל.

הייתי תקועה בעבודה כל היום, ואת יודעת מה? אפילו לא הרגשתי שזה שווה את זה. המשכורת ממילא לא גבוהה במיוחד, והרי אפילו בישראל 2017, זה לא סוד שנשים מרוויחות פחות מגברים. ואני כבר לא מדבר על זה שכשכירה, אין שום סיכוי שהשכר שלי יכפיל את עצמו כל שנה-שנתיים.

אבל בשוק ההון זה לא ככה – אין 'גבול' או 'תקרה' לכמה כסף אני יכולה להרוויח. ויותר חשוב מזה – אני הבוסית של עצמי. אף אחד לא יושב לי על הראש ולוחץ עלי לסיים פרוייקט דחוף או לרוץ לישיבה או לעבוד בזמנים מסויימים.

אני חופשיה לעבוד בתנאים שלי, ולאזן בין החיים לעבודה, בלי שזה יבוא במחיר כלכלי. לא יכולתי לבקש לעצמי משהו טוב יותר."

אז מי סוחר יותר טוב – נשים או גברים?

טלי העלתה בתשובה שלה נקודה מאוד מעניינת:

ההבדלים המגדריים הברורים בין גברים לנשים, בכל מה שקשור למסחר בשוק ההון.

בעבודות שמצריכות נוכחות פיזית, לא חסרות סטטיסטיקות שמוכיחות כי נשים משתכרות פחות מגברים –

אבל אולי אחת הסיבות ששוק ההון הפך לפופולרי כל כך בקרב נשות הארץ, היא העובדה שמסחר בשוק ההון מאפשר להן להגיע לאיזון מחודש, ולהשתכר לא פחות מאף גבר עבור אותה העבודה. לשוק ההון לא אכפת אם את גבר או אשה. אף אחד לא קובע כמה תרוויחי חוץ ממך עצמך.

אבל היבט נוסף ומעניין לא פחות (ואולי אפילו יותר), הוא ההבדלים המנטליים בין גברים ונשים בשוק ההון, וההשלכות שלהם על המסחר עצמו. או במילים אחרות:

האם נשים מסוגלות לסחור בצורה מחושבת יותר מגברים, רק בגלל עצם היותן נשים?

לדעתו של טל ליפשיץ, מנהל מכללת "פרופיטי" ללימודי מסחר בשוק ההון, התשובה היא כן.

ליפשיץ טוען שנשים מצויידות ב"סט כלים רגשי" משוכלל יותר מזה של גברים, שעוזר להן לסחור בצורה חכמה, שקולה ומחושבת יותר מגברים.

חוקרים גילו, כי התכונות הנשיות הן בעלות פוטנציאל רב במיוחד להצלחה בשוק ההון. נשים טובות יותר בלשמור על הכללים, ללמוד מטעויות, ליישם לקחים ולהשתפר מפעם לפעם, בעת מסחר בשוק ההון.

"אני, באופן אישי, מאושר לראות את כמות הנשים שמגיעה אלינו לאחרונה, כי נשים הן סוחרות פשוט מעולות", אומר ליפשיץ.

"בניגוד לגברים, שהרבה פעמים מונעים משיקולים של תחרותיות, טסטוסטרון ורצון להפוך מיד ל'הכי טוב' או 'הכי עשיר, הכי מהר' – נשים הן באופן טבעי שקולות יותר, והן נוטות לא לפעול בפזיזות.

זה בא להן הרבה יותר בטבעיות לסחור בצורה סולידית וחכמה, לדעת מתי נכון לקנות ואיך למכור בזמן כשיש לכך סימנים ברורים, בלי הימורים מיותרים מתוך רצון 'לדפוק קופה', כמו שגברים נוטים לעשות כשהם מרגישים שהם 'חכמים יותר' מחוקי המסחר."

ממה לדעתך זה נובע?

"מנסיוני, גברים הרבה פעמים סובלים מתמהיל שלילי של תכונות כמו חוסר סבלנות, עודף ביטחון עצמי, והרבה אגו. הם 'לחוצים' להרוויח כמה שיותר, מבצעים מספר גדול יותר של פעולות מסחר מיותרות, ובסופו של דבר זה עולה להם בשחיקה של הרווחים שיכלו להיות שלהם.

נשים, מצד שני, נוטות להיות הרבה יותר רגועות, סבלניות, ושקולות במסחר שלהן. הן מבינות שחכם יותר לגשת למסחר בראש נקי ובקור רוח, ומשאירות את הרגש בחוץ –

וזהו, לדעתי, אחד המפתחות היותר חשובים למסחר מוצלח".

הצטרפי לזרם – הדרך להצלחה ולחופש נמצאת בקצות אצבעותייך!

האם גם את רוצה להתחיל לנצל את ההזדמנויות הכלכליות והאישיות החדשות שנפתחו בפנייך? האם קוסם לך הרעיון של עבודה בזמן, במקום ובקצב שלך, תוך כדי עשיית רווחי-על?

גם את יכולה!

כמו שמוכיחות הנשים שהתראיינו לכתבה זו – כל אחת יכולה לעשות זאת.

לא צריך תואר, תעודה, כישרון למספרים, או אפילו הרבה זמן פנוי, כדי להתחיל לייצר לעצמך הכנסה צדדית יפה והרבה יותר זמן פנוי לעצמך ולרצונות שלך, כמו שתמיד חלמת.

כשכל כך הרבה נשים אחרות בדיוק כמוך עושות את הצעד ומחליטות "לקפוץ למים", כבר קשה מאוד להתכחש לעובדה שיש כאן משהו ששווה להתעמק בו!

כדי לעשות את הצעד הראשון ליצירת הכנסה משוק ההון שתשים אותך על המסלול המהיר לחיים ללא דאגה למצב הכלכלי שלך ועם הרבה יותר זמן פנוי, קראי עכשיו את המדריך החינמי: "5 חוקים להכנסה של 100,000 ₪ בשנה, ומעלה!".

 

רוצה להגדיל באלפי שקלים את ההכנסה החודשית שלך?


שיתוף