שיטה קלה לניהול כספים שעובדת לכולם

אנשים עשירים מנהלים את הכסף שלהם מצויין.
אנשים עניים מבזבזים
את הכסף שלהם מצויין.
-ט. הארב אקר

כך תנהל את הכסף שלך בצורה חכמה כדי לאפשר לעצמך את הדברים החשובים ביותר
כך תנהל את הכסף שלך בצורה חכמה כדי לאפשר לעצמך את הדברים החשובים ביותר

ראיתי כל כך הרבה אנשים שתקועים כלכלית בחיים שלהם, שחיים ממשכורת למשכורת, שחייבים סכומים עצומים שרק הולכים ותופחים. חלקם עובדים באותה העבודה במשך כל החיים שלהם, ולעולם לא מצליחים למצוא זמן וכסף לחופשה אמיתית… ובסופו של דבר, הם מסיימים את הקריירה שלהם בלי שום חיסכון!

למרבה הצער, זהו סיפור שיותר מדי אנשים מזדהים איתו, אבל אפשר להימנע מכל הצרות האלו עם קצת יותר חשיבה ותכנון. כולם רוצים שיהיה להם יותר כסף, אבל כדי שיהיה לך יותר, קודם כל – אתה צריך ללמוד איך להתמודד עם מה שכבר יש לך!

לאנשים רבים יש בעיות כלכליות, לא בגלל מחסור בכסף – אלא בגלל חוסר ידע איך לנהל את הכסף שהם כבר הרוויחו.

אחד ההרגלים החשובים ביותר להצלחה כלכלית, הוא לעקוב אחרי הכסף שלך, לדעת לאן הוא הולך – ולדעת בדיוק כמה בזבזת.

למרבה המזל, ניהול פיננסי יכול להיות דבר קל מאוד, אם יודעים איך לעשות את זה בצורה פשוטה. ישנן דרכים רבות שבהן אתה יכול לנהל את הכסף שלך.

אני אראה לך שיטה אחת, שהוכח שהיא עובדת מצויין, ואתה תוכל להתחיל להשתמש בה באופן מיידי –

הדבר הכי חשוב, הוא ליצור לעצמך את ההרגל לנהל את הכספים שלך בצורה סדירה!

שיטת "צנצנת הכסף" של ט. הארב אקר

לפני כמה חודשים, ניגשתי לסמינר של ט. הארב אקר בלונדון – " Millionaire Mind Intensive ". ט. הארב אקר הוא מחבר הספר "לחשוב כמו מיליונר ולנצח במשחק של העשירים",  שהגיע לראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

במהלך הסמינר, התעמקנו בהבנת מערכת היחסים שיש לנו עם כסף, "אישיות הכסף" שיש לכל אחד מאיתנו, "תבנית הכסף" שלנו (האמונות שלנו לגבי כסף, שקובעת את עתידינו, החלטותינו, וחיינו הכלכליים), ולמדנו עקרונות והרגלי מחייה רבים של אנשים עשירים, שתורמים לעושר בצורה כזו או אחרת.

דבר אחד שיש כמעט לכל המיליונרים במשותף, הוא העובדה שכולם טובים בניהול הכסף שלהם!

הסיבה העיקרית שאנשים רבים נכנסים לחובות, היא בגלל שאין להם שליטה על הכסף שלהם. בעזרת הידע הנכון, וההרגלים הנכונים, כל אחד יכול להפוך למנהל כספים טוב. הבעיה היחידה היא, שאף אחד מעולם לא הראה לנו כיצד לנהל את הכסף שלנו.

אין פיתרון קסם אחד, שיהיה מושלם עבור כולם, אבל אני הולך לחלוק איתך שיטה פשוטה לניהול הכסף שלך שלמדתי מט. הארב אקר – והשיטה הזו עבדה מצויין לאלפי אנשים אחרים.

הרעיון שעומד מאחורי השיטה הזו, הוא לחלק את ההכנסה שלך ל-6 חשבונות שלכל אחד מהם יש מטרה ספציפית (במקום להשתמש בשישה חשבונות בנק שונים, אתה יכול להשתמש גם ב-6 צנצנות או קופסאות, שכל אחת מהן – אתה תתייג בצורה שונה).

ישנה סיבה שכל אחת ואחת מששת הצנצנות האלו היא חשובה, ולמרות שאולי יתעורר בך החשק לוותר על חלק מהקטגוריות שאציג בפניך – זה חשוב שתשמור על כולן!

ככה תחלק את הכסף שלך:

10% מההכנסה שלך, הולך להיכנס לצנצנת הראשונה, שנקראת: חשבון החופש הכלכלי

הכסף שאתה מכניס לצנצנת הזו, יכול ללכת רק להשקעות במשהו שיביא לך רווח. השימוש של הצנצנת הזו, היא לבנות את העושר שלך, ולהבטיח לך עצמאות כלכלית. לעולם אל תבזבז את הכסף הזה!

10% מההכנסה שלך, תיכנס לצנצנת השנייה, שלה נקרא: חיסכון טווח ארוך לבזבוזים.

המטרה של הצנצנת הזו, היא לעזור לך לחסוך כסף להוצאות עתידיות (מכונית חדשה, טלוויזיה גדולה, חופשה, סלון חדש). אתה יכול לקחת כסף מהצנצנת הזו כדי לשלם חובות, או כדי לקנות מתנות – אבל בשום פנים ואופן אסור לך לקחת כסף מהצנצנת הראשונה!

10% מההכנסה שלך ייכנס לצנצנת השלישית שלך – חינוך והשכלה

כמה שלומדים יותר, ככה מרוויחים יותר! אנשים עניים לעולם לא מוציאים כסף על השכלה, וזוהי הסיבה שהם לא לומדים כיצד להתעשר!

אם אין לך מושג איפה להשקיע את הכסף מהצנצנת הראשונה, אז זה סימן לא רע לכך שאתה צריך להתעמק וללמוד כיצד להשקיע את הכסף שלך.

הספר הכי טוב שקראתי בנושא הצלחה פיננסית, הוא "אבא עשיר, אבא עני" מאת רוברט קיוסאקי. הכסף מצנצנת החינוך וההשכלה שלך הוא חשוב ביותר, בגלל שאסור לך לעולם להפסיק ללמוד ולהרחיב את אופקיך.

כמו שט. הארב אקר אומר:

אתה תמיד יכול לעשות יותר, להיות יותר, ושיהיה לך יותר– פשוט בגלל שאתה תמיד יכול להמשיך וללמוד עוד ועוד.

הדרך הכי טובה להשתמש בכסף מהצנצנת הזו, היא להוציא אותו על דברים שיסייעו לפיתוח האישי או המקצועי שלך (ספרים, קורסים, סמינרים, אירועים, וכן הלאה). כמה שיהיה לך יותר ידע ומיומנויות, כך עולים הסיכויים שתרוויח יותר כסף.

עבור אנשים מסויימים, 10% עלול להיראות כמו סכום כסף גדול כדי להשקיע בהשכלה. אנשים עניים תמיד חושבים לטווח הקצר – בעוד שאנשים עשירים חושבים לטווח הארוך. כסף ש"בוזבז" על השכלה, לא בוזבז כלל. למעשה, זוהי השקעה בעתיד שלך!

אתה יכול להשתמש בכסף מהצנצנת הזו בכדי ללמוד מיומנויות חדשות, שפה חדשה, או כל דבר שאתה חושב שיוכל לעזור לך בחיים.

55% מההכנסות שלך ייכנסו לצנצנת הרביעיתצרכים בסיסיים

את הכסף הזה אתה צריך להוציא רק על דברים הכרחים, כמו אוכל, תשלומי משכנתא, חשבונות, גז, ביטוח וכו'.

אם אתה חושב שאתה זקוק ליותר מ-55% מהכסף שלך כדי לכסות את עלות הצרכים הבסיסיים האלו, אתה צריך לעשות אחד משני הדברים הבאים:

  1. לפשט את החיים שלך – הבן כיצד תוכל לבזבז פחות.
  2. התחל להרוויח יותר – הבן כיצד תוכל להרוויח יותר.

שתי האפשרויות כאן הן ברות-ביצוע. האפשרות האידיאלית ביותר, היא שתצליח לעשות את שתיהן, בו זמנית!

10% מההכנסה שלך תיכנס לצנצנת החמישיתהנאה ושעשוע

רוב האנשים נופלים לאחת משתי קטגוריות: בזבזנים, או חסכנים. לא משנה אם אתה בזבזן או חסכן, הצנצנת הזו תכניס איזון לחיים שלך.

  • היא תכריח את הבזבזנים לבזבז פחות מבדרך כלל על מותרות,
  • ומצד שני – היא "תאלץ" את החסכנים להתחיל סוף סוף לפנק את עצמם קצת, וליהנות יותר מהחיים.

אתה חייב להוציא את הכסף הזה בכל חודש, או לפחות פעם בכמה חודשים (מקסימום פעם ב-4 חודשים. לא לשמור יותר כדי שלא יהפוך ל"חיסכון". בשביל זה יש צנצת אחרת).

האנשים החסכניים חייבים לאמן את "שריר ההנאה" בחיים שלהם.

אפשר לעצמך ליהנות ולהתפנק קצת – מסאז', ארוחה נחמדה במסעדה טובה, בגדים חדשים או גאדג'ט נחשק כלשהו. אתה לא צריך להרגיש אשם לגבי הוצאות כאלו, כי התקציב הזה תוכנן מראש, ספציפית, למטרה הזו!לדוגמא, רעיון מצויין אחד, הוא לשלב בין הכסף שיועד להנאה, ובין הכסף שיועד להשכלה – ולהוציא אותם בפעם אחת (למשל, לנסוע לטיול לחודש בחו"ל, וללמוד שם שפה חדשה, או מיומנות חדשה שלא היית יכול ללמוד בארץ).

5% מההכנסות שלך ייכנסו לצנצנת השישית, שהיא צנצנת "הנתינה"

המטרה עם הצנצנת הזו, היא לשים בצד קצת כסף לתרומה, או להשקעה במטרה נעלה – כמו למשל, לעזור לאנשים מחוץ למעגל החברתי שלך (דמי כיס לילדים או מתנות לחברים, לא נחשב כאן כתרומה!).

הכסף הזה מיועד לאנשים שזקוקים לעזרה באמת. אחת הסיבות שאנשים רבים רוצים כל כך להתעשר, היא כדי להיות מסוגלים לעזור לאחרים.

ט. הארב אקר מאמין שאם ביכולתנו להתעשר, מחובתנו גם לתת בחזרה. זוהי הרגשה מדהימה, לדעת שאתה עוזר לאחרים. זה יסב לך תחושת גאווה. לא רק שזה יתן לך הרגשה שאתה אדם טוב יותר – אלא, זה גם יעזור לך לפתח בתת-המודע שלך מנטליות של אדם עשיר.

תחשוב על זה: אם למישהו יש מספיק כסף כדי לתת לאחרים, זה אומר שהוא עשיר, לא? ובמקרה הזה, האיש הזה הוא אתה.

כמו שאתה רואה, לכל אחת מהצנצנות האלו יש ייעוד ומטרה משלה, וזוהי הסיבה שאתה צריך להשתמש בכולן. ייתכן שתצטרך "לשחק" מעט עם האחוזים המדויקים שאתה רוצה להפריש לכל צנצנת, במיוחד בשלב ההתחלתי, שבו אתה רק מתחיל להטמיע את השיטה הזו בחיים שלך, או אם יש לך חובות גדולים, למשל.

אבל בסופו של עניין, המטרה שלך היא לדבוק בשיטה הזו עד כמה שאפשר, בגלל שכאשר תתחיל להשתמש בה בצורה סדירה – אתה תראה שזה יהיה ממש בלתי אפשרי מבחינתך להתרושש!

שיתוף